DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Tato skupina byla založena v roce 2006 paní Drahuší Novákovou.

První schůze se konala v Restauraci U Doktora. Zde se sešla jen hrstka lidí, která se stala nejdůležitějšími členy místní skupiny ČČK Ostrov( např.: zástupce ředitele).První roky se sháněli členové, učila se první pomoc s principy ČČK a humanitární právo.Nyní má naše místní skupina přes 30 členů, založené humanitární družstvo a všichni naši aktivní členové mají minimálně školení ZZA /Zdravotník zotavovacích akcí/.

            Do budoucna se naše humanitární jednotka chce účastnit soutěží a dalších zdravotnických akcí.

 

Historie mezinárodního hnutí Červeného kříže  a Červeného půlměsíce

 

V letech 1853 – 1856 v tzv. Krymské válce poprvé organizovali pomoc raněným vojákům přímo na bojištích s dobrovolníky anglická ošetřovatelka Florence Nightingalová a ruský lékař Nikolaj Ivanovič  Pirogov.

V roce 1859 poskytoval pomoc raněným v bitvě u Solferina švýcarský obchodník Henri Dunat, pozdější zakladatel Mezinárodního výboru Čeveného kříže. Zděšen hrůzami války a skutečností, že o raněné vojáky na bojištích se nikdo nestará, napsal a 8.listopadu 1862 vydal knihu „Vzpomínka na Solferino“. Součastně pomohl 17.2.1863 založit v Ženevě  „Stálý mezinárodní výbor pro pomoc raněným“ , jinak též nazávaný „výborem pěti“ .  Tvořili jej švýcarští občané: generál Guillaume Henri divour, dr. Louis appia, dr. Theodore Maunoir, Gustave Moynier a tajemník Henri Dunant.

Ve dnech 26.-29. října 1863 byl v Ženevě založen mezinárodní výbor Červeného kříže za účasti zástupců 16 evropských států. Na této ustavující konferenci  byla přijata zásada nedotknutelnosti a neutralita zdravotnických zařízení a personálu označených červeným křížem, který byl přijat jako univerzální znak nové organizace. Od svého založení v roce 1863 sídlí Mezinárodní výbor Červeného kříže v Ženevě.

Od r. 1948 je na celém světě slaven 8. května (výroční den narození zakladatele Červeného kříže Henri Dunanta) Světový den Červeného kříže. Při jeho zavedení byly využity zkušenosti Československého červeného kříže s pořádáním tzv. Velikonočního míru ČK.

Činnost Červeného kříže byla celkem 4x oceněna Nobelovou cenou za mír.

 

Základní principy ČK a ČP

Humanita

Červený kříž se snaží zabránit a zmírnit lidské utrpení všude tam, kde se s ním setká. Jeho cílem  je chránit život, zdraví a důstojnost lidí.

Nestrannost

Červený kříž nikoho nediskriminuje v oblasti národnostní, rasové, náboženské víry a třídního či politického názoru.

Neutralita

Červený kříž nesmí stát na straně žádného účastníka konfliktu a neúčastní se nikdy rozporů politických, rasových, náboženských ani ideologických.

Nezávislost

Červený kříž je nezávislý. Národní společnosti si musí udržovatsvoji autonomii tak, aby byly schopny kdykoliv jednat podle principů Červeného kříže.

Dobrovolnost

Červený kříž je dobrovolná organizace, která nejedná za účelem zisku.

Jednota

V každém státě může být pouze jedna národní společnost Červeného kříže. Musí být k dispozici všem a zabezpečovat svojí humanitární činnost po celém svém území

Světovost

Červený kříž je celosvětovou organizací, ve které šechy národní společnosti mají stejné postavení a spolupodílí se na odpovědnosti pomáhat druhým.

Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek